Иновации в образованието

Иновации в образованието

Трима учители от ОУ „Стефан Пешев“  за поредна година участваха в  Националната конференция „Умения за иновации в образованието“, която се състоя на 8-9 ноември 2024 г. в София. Събитието, което събра на едно място над 500 участници – преподаватели, директори, експерти и ученици, е организирано от Център за творческо обучение и  фондация „Лъчезар Цоцорков“ и се проведе под егидата на Министерството на образованието и науката и с домакинството на Столична община.

Освен на представянето на докладите и панелните дискусии, на които се обсъждаха важни за образованието теми, като „Сигурна среда и позитивен климат“, „Окрилено начало: социално и емоционално образование“, „Училище на бъдещето“, „Космически науки в класната стая“, и др., колегите участваха и в практически работилници – Как да създадем AI лаборатория в училище, Интерактивно обучение с технологиите на Samsung,  Привлекателно образование: Canva в действие, Изпитване в електронна среда – СмарТест, работилница Google Workspace For Education Plus и др.

С участието си в конференцията училището ни направи още една крачка към изграждане на  STEM училищна среда, както и към уменията ни за прилагане на иновативни практики в училище. Вече всички учители и ученици имат абонамент за Canva, а абонаментът ни за СмарТест, който дава възможност за създаване  и проверяване на тестове с помощта на изкуствен интелект за образованието,  ни прави едно от 150 Смарт училищата в страната. По НП „Информационни и комуникационни технологии“  на Министерството на образованието и науката училището ни е класирано за финансиране по Дейност 5., Мярка 5.1. “Внедряване на иновативни софтуерни решения за управление на учебния процес и осигуряване на възможности за съвместна работа от разстояние и в хибридна среда, вкл. и чрез използване на изкуствен интелект”. Със средствата ще имаме  възможност да заплатим най-високата версия на облачната технология на Google - Workspace for Education Plus за една година.

Смисленото използване на технологии, развиването на ключови компетентности, иновативните програми за обучение на учители и ученици са път за подобряване на училищната среда и повишаване на качеството на образованието.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *